
Какво са базовите масла и защо са високо ценени и използвани в ароматерапията (част 1)
В ароматерапията базовите и етеричните масла вървят ръка за ръка. Базовите масла (наричани още носещи или фиксиращи) служат като основа/база в която се разтварят етеричните масла преди да се нанесат върху кожата. Тъй като етеричните масла са силно концентрирани трябва задължително да се разредят в базово масло преди нанасянето им върху кожата. Това е едно от основните правила!
В тази статия можете подробно да се запознаете с разреждането на етеричните масла: Разреждане на етеричните масла и защо е ВАЖНО
Какво представляват базовите масла?
Базовите масла са растителни масла, които се извличат от мазната част на някои растения и по-точно от семената, ядките, понякога и от месестата част (напр. авокадо, бадем, жожоба, шипка, кокос и т.н.). Всяко базово масло притежава различна комбинация от терапевтични свойства и характеристики. Избора на базово масло или комбинация от масла зависи от резултата, който искате да постигнете. Избрани правилно базовите и етеричните масла действат синергично и повишават действието си.
За да се възползвате максимално от терапевтични свойства на базовите масла е необходимо те да бъдат студено пресовани и по възможност от органичен произход. Избягвайте загрявани, избелвани, обезмирисявани, обработвани с химикали и такива със странични добавки базови масла.
Срока им на годност е около 1-3 години с малки изключения. Добре е да се съхраняват на тъмно и хладно място.
За какво се използват базовите масла и какви терапевтични качества имат?
Много растителни масла се използват в кулинарията и всички сте запознати поне с няколко от тях (пр. зехтин, слънчогледово олио, кокосово масло, какаово масло, бадемово, сусамово и т.н.), но тези масла не са подходящи за лечение и козметични цели, защото най-често са извлечени чрез загряване, обработени са и не са в чистия си вид.
В ароматерапията се използват максимално чисти и непреработени базови масла в комбинация с етерични масла за направата на масажни смеси, лечебни смеси (пр. при болка, подувания, целулит, разширени вени, кожни проблеми и т.н.) козметични продукти (кремове, лосиони, маски, балсам за устни, скрабове и др.).
Важно е да се прави разлика между базови и етерични масла, защото често се бъркат, а разликите им са големи, въпреки че и двете се наричат масла. В тази табличка ще се запознаете с основните разлики между тях.
Чистите, сурови, студено пресовани базови масла имат многобройни терапевтични/козметични действия върху кожата. Те могат да я подхранват, заздравяват, овлажняват, омекотяват, почистят, успокоят, подмладят, тонизират, регенерират и много от тях са чудесни за ежедневна грижа.
Подходящи са при различни типове кожа, като
- нормална,
- суха,
- мазна,
- чувствителна,
- зряла,
- възпалена,
- дехидратирана.
Помагат при борбата с
- акне,
- белези,
- стрии,
- екзема,
- псориазис,
- гъбички,
- бръчки,
- напукана кожа,
- сърбежи,
- изгаряния,
- възпаления,
- синини,
- обриви,
- рани и др.
Могат да се използват и самостоятелно без етерични масла за поддържането на кожата, а също и да се комбинират по между си, за по-голям терапевтичен/козметичен ефект. А комбинацията на базови + етерични масла няма равна.
Съществува голямо разнообразие от базови масла от които можете да избирате. Някои от по-известните и използвани базови масла са:
- авокадо,
- арган,
- бадем (сладък),
- вечерна иглика,
- гроздови семки,
- жожоба,
- кайсия,
- какао,
- камелия,
- карите,
- кокос,
- коноп,
- лешник,
- макадамия,
- пореч,
- праскова,
- пшеничен зародиш,
- рицин,
- слънчоглед,
- сусам,
- таману,
- тиква,
- шипка и др.
Използват се също и маслени извлеци (накиснати билки в растително масло, често накиснати в зехтин, но може и да се използва друго масло). Примери за маслени извлеци са тези от арника, жълт кантарион, лавандула, лайка, невен и др. Те могат лесно да се приготвят в домашни условия.
Във втората и третата част от статията ще се запознаете с няколко често използвани базови масла, за какво се използват и какви качества имат.

