
Ароматерапия за здрава и красива кожа
Ароматерапията е прекрасно и ефикасно натурално средство за поддържане на здрава и красива кожа. Етеричните масла притежават многобройни терапевтични свойства, които се справят чудесно с грижата и лечението на кожата. Като добавим и прекрасния аромат който притежават и това че са изцяло натурални, можем да ги превърнем в нежни и същевременно силни приятели при поддържането на кожата, които влияят едновременно на тялото, ума и емоциите ни.
Ако и вие като мен сте любители на натуралната козметика и се опитвате да стоите максимално далеч от масовата, пълна със синтетични съставки, ароматерапията е чудесно средство с което можете да я замените. Кожата ни няма нужда от минерални масла, изкуствени аромати, парабени и още хиляди синтетични съставки използвани масово в козметиката, забъркани с малко натурални съставки (за примамка) в лъскави кутийки, обещаващи вълшебни резултати.
Козметичното използване на етеричните масла намира широко приложение в ароматерапията, а интереса е голям, особено от жените. Това изобщо не е учудващо, защото тя дава добри резултати. Не е нужно да сте специалисти, козметици или формулатори за да си приготвите сами продукти за кожата с натурални масла. Опростените рецепти за начинаещите любители вършат чудна работа, а и по принцип не са нужди 100 съставки в един продукт за да е ефективен. Естествено са нужни знания за маслата и другите съставки които искате да използвате, а също и как да ги съчетавате, но един път опитали мисля, че доста бързо ще го превърнете в приятно хоби пълно с интересни експерименти.
Как действат етеричните масла върху кожата:
- Стимулират образуването на нови клетки. Някои масла има силно регенериращо действие.
- Имат балансиращо действие върху кожата.
- Регулират отделянето на себум.
- Проникват лесно през кожата и тъканите, тъй като етеричните масла са мастноразтворими и с малки молекули, а себума образуван естествено от кожата действа като разтворител.
- Имат почистващо действие.
- Успокояват зачервявания, подувания, възпаления.
- Омекотяват и задържат влагата в кожата.
- Етеричните масла подобряват кръвообращението.
- Нанесени върху кожата те също въздействат благотворно върху ума и емоциите, тъй като вдишваме аромата им.
- Борят се с инфекции, убиват бактерии, гъбички, вируси и предотвратяват размножаването им.
При какви видове кожа и проблеми помагат етеричните масла
Мазна кожа – бергамот, евкалипт, грейпфрут, индрише, иланг-иланг, кипарис, лавандула, лимон, лимонена трева, розмарин, римска лайка, сандалово дърво, хвойна, хелихризум и др.
Суха кожа – бензое, ветивер, жасмин, индрише, лавандула, немска лайка, нероли, палмароза, пачули, римска лайка, роза, салвия, сандалово дърво, тамян и др.
Комбинирана кожа – индрише, иланг иланг, кедър, кипарис, лавандула, лимон, лимонена трева, мандарина, немска лайка, пачули, портокал, резене, розмарин, тамян и др.
Чувствителна кожа – индрише, лавандула, немска лайка, нероли, римска лайка, роза, сандалово дърво и др.
Зряла кожа – жасмин, индрише, морковено семе, нероли, немска лайка, палмароза, пачули, петигрин, роза, сандалово дърво, смирна и др.
Дехидратирана кожа – индрише, лавандула, роза, тамян, пачули, сандалово дърво и др.
Подходящи за всички видове кожа – индрише, иланг иланг, лавандула, роза, тамян, сандалово дърво и др.
Акне – бергамот, ветивер, грейпфрут, евкалипт, иланг иланг, индрише, кипарис, лавандула, лимон, лимонена трева, мандарина, немска лайка, палмароза, пачули, римска лайка, салвия, тамян, хвойна, чаено дърво и др.
Белези, стрии – жасмин, индрише, лавандула, мандарина, немска лайка, пачули, роза, тамян, хелихризум и др.
Гъбички – евкалипт, индрише, канела, карамфил, лимон, салвия, смирна, чаено дърво и др.
Дерматит – бензое, евкалипт, жасмин, индрише, кориандър, пачули, палмароза, римска лайка, смирна, хвойна и др.
Псориазис – бергамот, лавандула, мащерка, немска лайка, римска лайка и др.
Широки пори – кедър, кипарис, лимон, лимонена трева др.
Мазоли, брадавици, кокоши трън – лимон, немска лайка, чаено дърво и др.
Няколко правила при използването на етерични масла върху кожата
- Етеричните масла са силно концентрирани субстанции и имат наистина мощно действие, затова задължително трябва да бъдат разредени в базови масла (по-долу ще прочетете каква е разликата между базови и етерични масла) преди да се нанесат върху кожата. Прочетете тук повече за разреждането на етеричните масла. Някои етерични масла могат да се използват неразредени върху кожата в много редки случаи и то по спешност. Например при ухапвания от насекоми, ужилвания, порязвания, опарвания, изгаряния и понякога върху пъпка или петно по кожата.
- В ароматерапията НЕ се използват минерални масла и животински мазнини за разтваряне на етеричните масла.
- Кожата на лицето е по-деликатна и при приготвянето на козметични продукти за тази част е добре да се използват ниски концентрации на етеричните масла в сместа (1% и по-ниски). При наличието на локален кожен проблем (напр. акне, екзема, розацея, обрив и др.) е възможно да се използва и по-висока концентрация, но само върху засегнатата част.
- Ако имате чувствителна кожа, е най-добре да си направите кожна проба преди да използвате етеричното масло (или смес) което сте избрали (предварително разредено в базово).
- За тялото подходяща концентрация на етеричните масла в сместа е 2%, 3% (за бременни и деца 1% или по-малко) и в по-редки случаи по-висок в зависимост от случая.
- Не използвайте една и съща комбинация от етерични масла дълго време.
- Етеричните масла не се разтварят във вода.
Какви козметични и лечебни продукти може да си приготвяте за вашата кожа в домашни условия:
- лосиони
- мехлеми
- кремове
- серуми
- масажни масла
- спрейове
тонери
- скрабове
- компреси
- дезодоранти
- сапуни
- маски за лице
- почистващи средства

